Neuropatia cukrzycowa - najczęstsze powikłania cukrzycy
Życie z cukrzycą

Dieta cukrzyka

Jak się odżywiać, chorując na cukrzycę? Czy dieta diabetyka i jadłospis dla cukrzyka diametralnie różnią się od zbilansowanych posiłków osoby zdrowej? Co mogą jeść cukrzycy, a czego nie mogą? To tylko kilka pytań spośród całej listy wątpliwości, które mogą pojawić się u diabetyków. Czy jest się czego bać i jaką dietę stosować, by sobie pomóc i zadbać o własne zdrowie?

 
Dieta cukrzycowa – czy potrzebny jest specjalny jadłospis?
Jak wygląda zbilansowana dieta diabetyka? Wbrew pozorom nie różni się wiele od zwykłego jadłospisu osoby zdrowej, które chce dbać o to, jakie produkty spożywa i przy okazji zachować dobrą kondycję fizyczną oraz smukłą sylwetkę. Zbilansowana dieta cukrzycowa typu 1 i 2 polega na ograniczeniu spożywania cukrów oraz tłuszczów nasyconych przy jednoczesnym pokryciu zapotrzebowania organizmu na witaminy, minerały i składniki odżywcze. Dieta diabetyka ma na celu ograniczenie zmian poziomu cukru we krwi, dzięki czemu minimalizuje także ryzyko omdleń przez nie spowodowanych. Dlatego powinno się regularnie jeść – 5-7 posiłków dziennie co 2-3 godziny. Dostarczanie energii do organizmu w takich odstępach czasu utrzymuje prawidłowy poziom glukozy.
Dieta cukrzyka
 
Dieta diabetyka – na co zwracać uwagę, tworząc dzienny jadłospis?
Cukrzyca typu 2, nabywana wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych, wymaga zmiany diety, jednak również osoby zmagające się z cukrzycą typu 1, mającej podłoże genetyczne, powinny zadbać o produkty, które lądują na ich talerzu. Co można i powinno się jeść przy cukrzycy?

 • orzechy, bakalie, chude mięso i ryby dostarczające białka i zdrowych tłuszczy,
 • warzywa,
 • produkty pełnoziarniste, bogate w witaminy z grupy B, magnez, żelazo,
 • produkty zawierające dużą ilość błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi i złego cholesterolu,
 • żywność gotowaną, pieczoną lub grillowaną,
 • produkty o niskim indeksie glikemicznym, które dają uczucie sytości na dłuższy czas.

 
Dieta cukrzyka musi być zróżnicowana i odżywcza
Warto zabrać o zróżnicowanie produktów w taki sposób, by dostarczały do organizmu zarówno węglowodany (około 50%), tłuszcze (30-35%) oraz białko (15-30%). Wbrew obiegowej opinii dieta cukrzycowa typu 2 i 1 nie eliminuje z jadłospisu owoców, które są źródłem cennych witamin – ważne jednak, by z 5 porcji dziennej owoców i warzyw trzy stanowiły warzywa. Fruktoza – naturalny cukier pochodzący z pomarańczy, jabłka czy winogron – nie wpływa na organizm tak negatywnie, jak cukier ten z cukierniczki czy dodawany do napojów lub sklepowych słodyczy. Nie można zapominać o nawadnianiu organizmu, pijąc odpowiednio dużo wody, która nie zawiera kalorii ani cukru.

Dieta cukrzyka
 
Jakich produktów unikać, gdy cierpisz na cukrzycę?
Dieta diabetyka powinna być ułożona przez specjalistę – dietetyka z doświadczeniem. Lista produktów, których nie powinno się spożywać przy cukrzycy, jest jednak podobna do wykazu tych, które mają szkodliwy wpływ także na kondycję i samopoczucie osób całkowicie zdrowych. Czego nie można, a przynajmniej nie powinno się jeść przy cukrzycy?

 • produktów przetworzonych, takich jak gotowe pizze do odgrzania w piekarniku czy placki ziemniaczane z paczki,
 • tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans obecnych w sklepowych słodyczach, w tym ciastach z piekarni i cukierni,
 • tłustego nabiału,
 • dań smażonych,
 • posiłków typu fast food,
 • dużej ilości soli, ziemniaków, buraków i jajek,
 • napojów gazowanych i alkoholu,
 • dużej ilości cukrów prostych.

Zamiast cukru możemy stosować zdrowe zamienniki – nie wybierajmy jednak chemicznych, sztucznych słodzików; dużo lepszym rozwiązaniem są te naturalne, jak miód, syrop klonowy lub stewia. Do diety warto włączyć także zioła, na przykład napar z morwy białej, który pozwala regulować poziom glukozy we krwi.
 
Dieta diabetyka dopasowana do potrzeb
Dieta cukrzycowa i wymagany przez nią jadłospis powinny być dostosowane do wielu czynników, takich jak:

 • przebieg leczenia cukrzycy, który można i należy wspomagać dietą,
 • poziom aktywności fizycznej pacjenta,
 • typu cukrzycy,
 • zapotrzebowania energetycznego (kalorycznego),
 • wagi.

Dieta diabetyka zmagającego się także z otyłością wymaga odpowiedniego obniżenia kalorii (poniżej całkowitego zapotrzebowania kalorycznego), by uzyskać efekt odchudzający. W tym przypadku warto postawić na wiedzę i poradę doświadczonego dietetyka, który dobierze jadłospis do indywidualnych potrzeb. Wszystko dlatego, że osoby chore na cukrzycę są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli zatem chcesz żyć dłużej, czuć się lepiej i zadbać o siebie, to zbilansowana dieta cukrzycowa na pewno pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel. Na deser można sobie zafundować domowe ciasto lub… spacer.