Życie z cukrzycą

Dokładnie kontroluj cukrzycę

Cukrzyca to choroba, która wymaga przyswojenia dużej ilości nowej wiedzy, pomocnej w prawidłowym zarządzaniu życiem chorego. Eksperci od lat wskazują, że samokontrola glikemii jest podstawą właściwego monitorowania cukrzycy i istotnym elementem terapii. W dzisiejszych czasach dysponujemy nowoczesnymi glukometrami, dzięki którym w łatwy sposób możemy prowadzić samokontrolę i otrzymać dokładne wyniki.

Częstość samodzielnych pomiarów stężenia glukozy we krwi jest ustalana indywidualnie z lekarzem i zależy od rodzaju stosowanej terapii. „W cukrzycy leczonej lekami doustnymi wystarczy 1-2 pomiary dziennie, a w przypadku leczenia insuliną tych pomiarów powinno być 4-6 w zależności od zaleceń lekarza.” – przypomina prof. Grzegorz Dzida z Oddziału Diabetologii Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych UM w Lublinie. Dzięki codziennej samokontroli możesz samodzielnie monitorować stężenie glukozy we krwi oraz skuteczność leczenia, gdyż poznasz reakcję swojego organizmu na spożywane pokarmy czy wysiłek fizyczny. Pamiętaj jednak, iż pomiar należy przeprowadzać zawsze jednym glukometrem, nie kilkoma w celu porównania wyników.

Wyciąganie właściwych wniosków

Równie ważna, jak wykonanie pomiaru, jest umiejętność interpretacji wyniku. Nie ma sensu mierzyć cukru dla samego mierzenia. Każdy taki pomiar powinieneś umieć odpowiednio zinterpretować, gdyż umiejętność wyciągania wniosków, to kluczowa sprawa w uzyskaniu dobrego wyrównania cukrzycy. Dla przykładu, jeśli nasza poranna glikemia wyniosła 240 mg/dl, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego jest tak wysoka? Co jedliśmy na kolację? Czy nie zapomnieliśmy o wieczornej dawce leków? Szukanie przyczyny ma pozwolić wyeliminować takie błędy w przyszłości. „Należy do wszystkich wytycznych i zaleceń podchodzić na zasadzie zdroworozsądkowej. Mam na myśli sytuację, gdy cukier na czczo powinien być w granicach między 80 a 110 mg/dl*, a chory na glukometrze otrzymuje wynik 115 mg/dl, to zazwyczaj u nowozdiagnozowanych pojawia się panika i niepokój, że coś jest nie tak. Trzeba do tego podejść z pewnym dystansem i świadomością.” – zaznacza Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org. Pamiętaj, że regularna samokontrola pozwoli Ci nabrać doświadczenia, dzięki któremu to Ty przejmiesz kontrolę nad wynikami.

Wybór odpowiedniego glukometru

Przy wyborze glukometru warto wybrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał, stanie się „naszym przyjacielem” i pozwoli nam na łatwe uzyskiwanie dokładnych wyników. To właśnie dokładność pomiarów należy do elementów wpływających na właściwą samokontrolę cukru. Ma na nią wpływ wiele czynników związanych zarówno z właściwym użytkowaniem, przestrzeganiem pewnych zasad podczas pomiaru oraz jakość i parametry techniczne urządzenia. Całe szczęście w dzisiejszych czasach dysponujemy nowoczesnymi glukometrami, które zapewniają bardzo dokładne pomiary już podczas pierwszego użycia. Wśród nich wyróżnia się Accu-Chek Performa Nano, który umożliwia łatwe i szybkie wykonanie badania poziomu glukozy we krwi, a technologia w nim zastosowana pozwala na bardzo dokładny pomiar zgodny z normą ISO 15197 za każdym razem. W ten sposób mamy zawsze pewność, że decyzje, które podejmujemy oparte są na najbardziej dokładnych wynikach.

Dokładność pomiaru ma znaczenie

Dokładność pomiaru jest ważna dla wszystkich chorych, a szczególnie dla osób, które prowadzą aktywny styl życia czy uprawiają sport. Dzięki szybkiemu wykonaniu dokładnego pomiaru nie muszą oni rezygnować ze swoich pasji i zmieniać dotychczasowego trybu życia. Podczas aktywności fizycznej, mięśnie zużywają cukier we krwi na wytworzenie energii, przez co spada poziom cukru we krwi, dlatego jego kontrole są niezbędne i bardzo pomocne. „Glikemię – na cztery mecze dziennie i pięć posiłków – zdarza mi się kontrolować 15 razy dziennie, więc naprawdę jest to samokontrola na dużych obrotach. Od początku korzystałam z glukometrów Accu-Chek, które tylko systematycznie wymieniam na nowsze modele. Aktualnie korzystam z Accu-Chek Performa Nano, który jest dla mnie bardzo wygodny. Samo mierzenie cukru, po tylu latach wchodzi w nawyk i glukometr staje się częścią codzienności.” – mówi Marta Bokun, Wicemistrzyni Europy do lat 21 w kajak polo. Warto podkreślić, że dzięki determinacji i właściwej samokontroli Marta Bokun z powodzeniem reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej oraz nie musi ograniczać normalnego życia, kontaktu z przyjaciółmi, bliskimi.

Zabezpieczenie przed powikłaniami

Pamiętaj, że dzięki samokontroli dysponujesz ważnymi informacjami, które dają pełniejszy obraz choroby, a im więcej o niej będziesz wiedzieć, tym lepiej uda Ci się ją leczyć, dodatkowo decyzje lekarza prowadzącego będą pełniejsze. Utrzymywanie wartości glikemii w zakresie ustalonych z lekarzem indywidualnie wartości docelowych pozwala czuć się dobrze na co dzień, żyć aktywnie i realizować nasze pasje. „Mając to na uwadze kierujmy naszą cukrzycą z roztropnością i dokładnością, a z pewnością zmniejszymy albo nawet całkowicie wykluczymy pojawienie się późnych powikłań takich jak retinopatia, nefropatia, neuropatia oraz powikłania związane z uszkodzeniami dużych naczyń krwionośnych.” – podkreśla Mariusz Masiarek, twórca serwisu o samokontroli naszacukrzyca.pl. Pamiętaj więc, że to co robisz, ma wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie teraz, ale również na zapobieganie wystąpieniu powikłań w przyszłości.

Dzięki właściwej samokontroli i dostosowaniu leczenia do swoich aktywności i stylu życia, jesteś w stanie osiągnąć wiele. Wszystko zatem w Twoich rękach!

Katarzyna Ćwiek

*Docelowe wartości stężenia glukozy we krwi są ustalane indywidualnie z lekarzem.