Życie z cukrzycą

Flozyny – przełom w diabetologii?

Według najnowszych badań, leki oparte na mechanizmie wydalania glukozy z moczem, oprócz obniżania stężenia glukozy i redukcji masy ciała, zmniejszają również ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych.

Zrzut ekranu 2016-04-27 o 23.28.35Panie Profesorze, czy słusznie mówi się, że flozyny są nową nadzieją diabetologii?

Jest to nowa, dostępna dla pacjentów dopiero od dwóch lat grupa leków, których istotą działania jest zablokowanie zwrotnego wchłaniania glukozy i powodowanie cukromoczu.

W ten sposób pacjenci tracą cukier z moczem, co powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi oraz tracą w ten sposób nadmiar energii, co w konsekwencji prowadzi do redukcji masy ciała. Przez wiele lat wydawało nam się, że cukromocz, to coś, co musimy leczyć. Tymczasem okazało się, że właśnie dzięki temu, że nadmiar cukru zostaje wydalony z organizmu z moczem, możemy leczyć cukrzycę w zupełnie inny sposób, niż robiliśmy to do tej pory. Jest to kompletnie innowacyjne podejście. Co więcej,  leki te nie działają na wydzielanie insuliny, dzięki czemu ryzyko niedocukrzenia jest bardzo niewielkie. Są to leki doustne, podawane w tabletkach, oraz dziennie.

Czy ich skuteczność jest potwierdzona badaniami?

Są to leki stosunkowo nowe, dlatego cały czas obserwujemy ich rozwój. Pierwszym lekiem dostępnym w Polsce była dapagliflozyna, ale obecnie na świecie jest już kilka preparatów, które cały czas poddawane są dodatkowym badaniom. Obecnie zakończyło się badanie jednego z najnowszych leków, które udowodniło, że powoduje on zmniejszenie o ponad 30% ryzyka zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych. Wyniki są tak nieoczekiwane, że mamy problem z wyjaśnieniem przyczyn. Ostrożni diabetolodzy, do których ja się zaliczam, mówią, że być może będzie to przełom w diabetologii. Możemy się spodziewać, że wkrótce może ulec zmianie sekwencja włączania leków do terapii. Nastąpi to pod warunkiem, że te przełomowe wyniki zostaną potwierdzone rezultatami badań pozostałych flozyn. Powinniśmy przygotować się na rewolucję, ale z jej ogłoszeniem poczekajmy jeszcze trochę czasu.

Czy flozyny są łatwo dostępne dla pacjentów w Polsce? 

Leki zawierające flozyny są dostępne w aptekach, a ich koszt wynosi od 150 do 250 zł za miesięczną kurację, co oznacza, iż ich cena z roku na rok spada. Musimy pamiętać, że w przypadku cukrzycy chory przyjmuje kilka leków, dlatego dla części pacjentów brak refundacji tych preparatów może być problemem. Nowych terapii jest coraz więcej, dlatego warto spytać swojego lekarza o to, czy w naszym konkretnym przypadku nowoczesne leczenie jest wskazane i czy przyniosłoby nam lepsze rezultaty, niż dotychczas stosowana terapia.