Życie z cukrzycą

Gdzie szukać rzetelnych informacji o cukrzycy?

Cukrzyca Polska to stosunkowo nowy portal polskim Internecie, bo powstał 4 lata temu. Szukając wiedzy o cukrzycy okazało się, że brakuje portalu dla pacjentów, który w całości poświęcony byłby cukrzycy każdego typu, i który prowadzony byłby profesjonalnie, a do tego pisałby prostym, przystępnym językiem o skomplikowanych zagadnieniach cukrzycy. Tak zrodziła się Cukrzyca Polska. W ciągu 4 lata zdołała zdobyć ponad 13.000 „polubień” na Facebooku, co stawia portal w czołówce najbardziej popularnych stron dla diabetyków.

Cukrzyca Polska pisze przystępnym językiem

Cukrzyca Polska to portal dla pacjentów i ich rodzin. Choć portal współpracuje z lekarzami, dietetykami, psychologami, to jedna z podstawowych zasad która rządzi portalem, to pisanie w sposób zrozumiały dla „zwykłego zjadacza chleba”.

Założyciele zauważali, że wiedza medyczna przekazywana jest pacjentom w ten sam sposób w jaki profesor na uczelni prowadzi wykłady. Ten sam język jest potem wykorzystywany do wyjaśnienia pacjentowi czym jest insulinooporność, lub jak przebiegają procesy chorobowe w cukrzycy typu 1.

Brzmi to bardzo profesjonalnie i naukowo, ale niestety pacjent wychodzi z gabinetu wiedząc niewiele więcej niż przed wizytą. I czuje się zagubiony. A brak wiedzy w cukrzycy to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Czym jest upodmiotowienie pacjenta?

Cukrzyca to choroba, w które zastrzyki z insuliny lub zażywanie tabletek nie wystarczy do dobrej kontroli choroby. Wiedza i styl życia pacjenta – niezależnie od typu cukrzycy – odgrywają ogromną rolę. Chorzy muszą wziąć odpowiedzialność za swoje leczenie. Ale aby to zrobić, muszą zrozumieć jakie mechanizmy rządzą ich chorobą. Zwłaszcza w przypadku leków – warto, aby pacjent wiedział, jak działa lek, jakie są konsekwencje zaprzestania brania leku bez zgody lekarza, jakie są potencjalne skutki uboczne i jak sobie z nimi radzić. Bez tej wiedzy pacjenci sobie mogą zaszkodzić.

Zrozumienie procesów chorobowych pomaga również zrozumieć czemu dieta i aktywność fizyczna są tak istotne. W przeciwnym wypadku pacjent myśli, że to typowe zalecenie, jakie lekarz daje w każdym przypadku. I je ignoruje. Po angielsku patient empoweremnet oznacza nadanie pacjentowi siły sprawczej, pacjent ma się stać partnerem lekarza w prowadzaniu swojego leczenia. Zwłaszcza, że wizyty u gabinecie mogą mieć miejsce co 6 a nawet 12 miesięcy, a cukrzyca nie daje wolnego. Stąd ta wiedza i upodmiotowienie są tak istotne, aby żyć długie lata w zdrowiu. W krajach Europy Zachodniej leczenie jest uzgadniane z pacjentem, przy pełnym poinformowaniu pacjenta o wadach i zaletach leczenia.

Od cukrzycy nie ma wakacji

Cukrzyca to praca na cały etat. Nie daje wolnego, nie obchodzi świąt. Nie można o niej zapomnieć. Dlatego potrzeba wsparcia, popularyzowania wiedzy, informowania o najnowszych zdobyczach nauki.

Darmowe plany dietetyczne do pobrania

Na portalu Cukrzyca Polska pacjenci znajdą artykuły na temat każdego aspektu życia z cukrzycą. Od mechanizmów powstawania, po przegląd insulin i leków cukrzycowych, wraz opisem jak działają i jakie mają skutki uboczne. Jest obszerna sekcja poświęcona diecie, kontroli porcji, roli różnych składników odżywczych w cukrzycy.

Warto zaznaczyć, że istnieje też dział, w którym można pobrać darmowe plany dietetyczne, przygotowane przez profesjonalnych dietetyków. Wszystkie one mają wyliczone WW i WBT, wystarczy się zarejestrować.

Najnowsze wiadomości ze świata nauki

Nauka rozwija się w tępię, w jakim nie rozwijała się nigdy wcześniej. I w przypadku cukrzycy wiedza robi postępy. Cukrzyca Polska śledzi postępy nauki i na bieżąco informuje o małych i dużych odkryciach w zakresie leczenia, diety, stylu życia. Szczególnie skrupulatnie relacjonowane są wszelkie wieści w temacie potencjalnego wyleczenia cukrzycy, sztucznej trzustki, prac nad komórkami macierzystymi.

Tematy te do niedawna zarezerwowane były jedynie dla lekarzy i naukowców, którzy mają dostęp do naukowych periodyków. Teraz robi to zespół Cukrzycy Polskiej i w jasny sposób wyjaśnia co się dzieje w nauce o cukrzycy. Taka wiedza nastraja optymizmem i daje nadzieje, że któregoś dnia cukrzyca przestanie istnieć.

Zapraszamy. www.Cukrzycapolska.pl