Życie z cukrzycą

Glikemia kontrolowana

Cukrzyca jest chorobą, której nie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć, a proces leczenia trwa całe życie. Warto przy tym wiedzieć, że nie ma jednego, powszechnie obowiązującego modelu terapii, uniwersalnej dla wszystkich chorych. Cukrzycę leczy się w zależności od jej typu, czasu trwania, wieku chorego, jego aktywności fizycznej oraz ogólnej kondycji zdrowotnej.

Samokontrola w cukrzycy

Chorzy na cukrzycę codziennie analizują poziom cukru we krwi wykorzystując specjalne urządzenia zwane glukometrami. Co ważne pomiar należy przeprowadzać zawsze jednym glukometrem, nie kilkoma w celu porównywania wyników. Pacjenci powinni kontrolować ten poziom na czczo lub przed posiłkiem, oraz po spożytym posiłku tzw. glikemia poposiłkowa. Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ pacjenci, którzy osiągają wysokie wartości glikemii poposiłkowej, są bardziej narażeni na choroby związane z układem krążenia od tych pacjentów, u których stwierdzono podwyższony poziom glukozy przed posiłkiem lub na czczo. Ci ostatni mają z kolei wyższe ryzyko powikłań ze strony nerek oraz narządu wzroku. Kolejnym składnikiem samokontroli jest systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W codziennej dbałościpacjenta nie powinno zabraknąć również odpowiedniej diety, która jest jednym z najważniejszych elementów leczenia cukrzycy. Dieta cukrzycowa powinna być urozmaicona i zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, będące elementami zdrowego odżywiania.Polega ona między innymi na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach i o odpowiedniej wartości kalorycznej. Do tych składników zaliczmy: węglowodany, białko, tłuszcze oraz witaminy i sole mineralne.

Regularny pomiar cukru to nie wszystko

Równie ważna, jak wykonanie pomiaru, jest umiejętność interpretacji wyniku. Nie ma sensu mierzyć cukru dla samego mierzenia. Każdy taki pomiar musimy umieć odpowiednio zinterpretować. Dla przykładu jeśli nasza poranna glikemia wyniosła 240 mg/dl, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego jest tak wysoka? Czy nie mieliśmy w nocy epizodu hipoglikemii? Co jedliśmy na kolację? Czy nie zapomnieliśmy o wieczornej dawce insuliny? Szukanie przyczyny ma pozwolić wyeliminować takie błędy w przyszłości. Następnie musimy zastanowić się, ile insuliny potrzebujemy, żeby doprowadzić naszą glikemię do normy, kiedy powinniśmy zjeść śniadanie, i jakie ono powinno być.

Samokontrola w zależności od terapii

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, częstotliwość samodzielnych pomiarów glukozy zależy od rodzaju terapii stosowanej u pacjenta. Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2, leczeni stałymi dawkami insuliny, powinni wykonywać 1 – 2 pomiary glikemii codziennie. Dodatkowo, raz w tygodniu, zalecane jest wykonanie skróconego profilu glikemii i raz w miesiącu pełnego profilu. Diabetycy stosujący wielokrotne wstrzyknięcia insuliny, niezależnie od typu cukrzycy, powinni wykonywać wielokrotne (co najmniej 4) pomiary glikemii w ciągu doby.