Życie z cukrzycą

Kontrolowanie choroby przez pacjenta

Cukrzyca – jastomatolog19I2009-3[1]ko choroba ogólna – wpływa istotnie na kondycję całego organizmu chorego, także zębów oraz całej jamy ustnej. Bardzo duże znaczenie ma kontrolowanie choroby przez pacjenta. Nieustabilizowana cukrzyca niesie za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia chorób przyzębia (tzw. parodontozy) i cięższego ich przebiegu oraz suchości jamy ustnej, a tym samym zwiększonej podatności na próchnicę zębów. U pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne łatwiej dochodzi do powstawania bolesnych otarć i odleżyn. Sytuację komplikuje skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych – mówi Katarzyna Wąsowska, lekarz stomatolog.

Co zrobić żeby uniknąć takich problemów?

Cukrzykom radzimy częste badania kontrolne, najlepiej co 3 miesiące, aby w porę zdiagnozować problem i przeprowadzić konieczne leczenie. Warto zaznaczyć, że pacjenci prawidłowo kontrolujący cukrzycę mogą być poddawani wszystkim typom zabiegów stomatologicznych. Wskazane są zarówno zabiegi profilaktyczne, jak fluoryzacja, usuwanie kamienia nazębnego (skaling), jak i – w miarę potrzeb – leczenie zachowawcze ubytków próchnicowych, leczenie kanałowe, czy leczenie protetyczne. Niektóre zabiegi inwazyjne, np. zabiegi chirurgiczne, mogą wymagać odpowiedniego – także farmakologicznego – przygotowania pacjenta, stąd konieczność wcześniejszej rozmowy z dentystą.

Ustabilizowana cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania do wszczepiania implantów; należy jednak mieć świadomość, że jest to leczenie przeznaczone wyłącznie dla pacjentów zdyscyplinowanych, a na końcowy efekt pracuje nie tylko cały zespół stomatologiczny, a w znacznej mierze sam pacjent.

Udowodniono, że źle wyrównana cukrzyca jest czynnikiem ryzyka chorób przyzębia i dziąseł oraz odwrotnie – stany zapalne w jamie ustnej związane z tymi chorobami powodują trudności w uregulowaniu glikemii u cukrzyków. Gorsze gojenie tkanek, ryzyko częstszego występowania stanów zapalnych, ropni, powodują, że przebieg parodontozy jest cięższy, a ewentualna utrata zębów może wystąpić znacznie szybciej. Są to kolejne powody do regularnych wizyt kontrolnych, podczas których dentysta nie tylko oceni stan zębów i dziąseł, ale w razie potrzeby dora zi zmianę sposobu szczotkowania, nitkowania, oraz zaleci odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej.

O czym należy pamiętać, rejestrując się na wizytę stomatologiczną?

Przede wszystkim należy poinformować lekarza o cukrzycy i stosowanym leczeniu. Najlepiej umówić wizytę w godzinach porannych, po zjedzeniu śniadania i po zażyciu stosownych leków. Warto też wcześniej ustalić, jak długo potrwa zabieg i czy będzie można bezpośrednio po nim zjeść posiłek.

W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej?

Najważniejsze jest codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów szczoteczką z dużą ilością miękkiego włosia, uzupełnione użyciem nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych i koniecznie skrobaczki do języka. Należy wybierać łagodne pasty do zębów i bezalkoholowe płukanki, aby nie podrażniać śluzówek.