Życie z cukrzycą

Kontroluj swój cukier!

Samokontrola glikemii jest jednym z najważniejszych elementów leczenia, dzięki któremu pacjent wie jakie ma podjąć działania. Częstość samokontroli zależy od stadium cukrzycy. O tym jak często mierzyć sobie cukier powinien decydować lekarz prowadzący.

Dlaczego pacjenci powinni często mierzyć cukier glukometrem?

zrzut-ekranu-2016-11-14-o-10-29-09Rozpoznać cukrzycę możemy poprzez badanie krwi pobranej z żyły w laboratorium. Jest to rozpoznanie na całe życie i diagnoza musi być postawiona starannie. W przypadku rozpoznanej cukrzycy poleca się tzw. samokontrolę glikemii przy pomocy glukometrów, które są szeroko dostępne. Oznaczają one stężenie glukozy, która jest pobierana z krwi z palca. Glukometry ją przeliczają na stężenie we krwi żylnej. Bardzo dobrze jest, jeżeli pacjenci dokonują tej samokontroli glikemii. Jest to jeden z najważniejszych elementów leczenia cukrzycy, dzięki któremu pacjent wie, jaki ma poziom cukru i co powinien wtedy zrobić. Poziom cukru możemy regulować farmakologicznie za pomocą tabletek czy zastrzyków insuliny, ale również dietą i wysiłkiem fizycznym.

Kiedy dokonywać pomiarów?

Częstość samokontroli zależy od stadium cukrzycy. O tym jak często mierzyć sobie cukier powinien decydować lekarz prowadzący. W cukrzycy leczonej lekami doustnymi wystarczy 1-2 pomiary dziennie, a w przypadku leczenia insuliną tych pomiarów powinno być 4-6 w zależności od zaleceń lekarza.

Co oznaczają wyniki pomiarów? Co pacjent ma zrobić jak wynik jest niski lub wysoki?

Przyjmujemy, że norma stężenia cukru we krwi wynosi od 70 do 100 mg/dL dla zdrowej populacji. Jeżeli stężenie cukru spadnie poniżej 70 to mamy do czynienia z niedocukrzeniem. Jest to niebezpieczna sytuacja i pacjent powinien wtedy szybko zjeść lub wypić coś słodkiego, aby unormować poziom cukru. Sytuacja jest gorsza w przypadku wysokiego poziomu cukru. Każdy pacjent ma ustalone przez lekarza najwyższe dopuszczalne stężenie, którego nie powinien przekraczać. Dla niektórych to będzie 180 mg%, dla niektórych 220 mg%. W tym przypadku trzeba przyjrzeć się temu, co się jadło tuż przed pomiarem cukru, by w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji. Bardzo dobrze jest wtedy podjąć jakiś wysiłek fizyczny, ponieważ pracujące mięśnie pochłoną nadmiar glukozy z krwi. Starsi pacjenci najczęściej wiedzą, że pomaga w tym np. wyjście na długi spacer.

Czy tylko dieta i brak ruchu mają wpływ na poziom cukru?

Są wyjątki – cukier podwyższa się w przewlekłym stresie lub stanie zapalnym, podczas infekcji. Przyczyną mogą być też inne przyjmowane leki. Najczęściej są to jednak błędy dietetyczne, z których raczej pacjent doskonale zdaje sobie sprawę.

Jakie mogą być powikłania, jeśli pacjent ma często wysokie wyniki pomiarów?

To jest całe zło cukrzycy. Długo utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, tętnic, które może się kończyć zawałem serca, udarem mózgu albo amputacją kończyn. Może też wpływać na postępującą utratę wzroku i wydolności nerek.

 

Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida – Konsultant Lubelski w dziedzinie diabetologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie