Życie z cukrzycą

Łączy nas cukrzyca – listopad miesiąc świadomości

Cukrzyca na świecie dotyka już 463 mln osób. W Europie choruje na nią ponad 50 mln osób, a w Polsce prawie 3 mln. Choroba stała się współcześnie ogólnoświatową epidemią i ogromnym wyzwaniem. W jej proces leczenia wpisuje się nie tylko właściwie dopasowana terapia farmakologiczna, ale również wysoka samoświadomość pacjenta. Dbałość o zasady prawidłowo zbilansowanej diety, dążenie do redukcji masy ciała, konieczność rozsądnego wysiłku fizycznego, który będzie zintegrowany z całym procesem leczenia, to elementy, o których powinien pamiętać każdy chory na cukrzycę. 

Listopad jest miesiącem poświęconym świadomości i walce z cukrzycą. Dlatego dziś w Gazecie Wyborczej znajdziecie naszą najnowszą edukacyjną publikację pt. „Łączy nas cukrzyca”, a w niej:

Kiedy diagnoza zmienia całe życie

– Publikację otwiera wywiad z prof. dr hab. med. Dorotą Zozulińską-Ziółkiewicz „Diagnozę cukrzycy należy przekazać tak, aby młody człowiek nie miał poczucia wyroku i przegranej. To niezwykle ważne by szybko i w wyważony sposób zaopiekować się pacjentem i doprowadzić do akceptacji choroby oraz zmotywować go do radzenia sobie z cukrzycą”.

Różne oblicza choroby

– Jurek Magiera opowiada nam o swoich zmaganiach z cukrzycą typu 1. Wskazuje jak ważne jest wsparcie najbliższych i realizacja swoich marzeń pomimo choroby. Punktuje także najnowsze zmiany dotyczące leczenia tego typu cukrzycy, ale i różnice w wsparciu osób po 26. r.ż.

– Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wspólnie z nami przygląda się problematyce edukacji na temat samokontroli w cukrzycy typu 2. Odpowiadamy na pytania, dlaczego nie ma dobrej terapii bez samoświadomości pacjenta.

Nowoczesna Insulinoterapia

– Polecamy Waszej uwadze naszą rozmowę z prof. dr hab. med. Grzegorzem Dzidą na temat roli insuliny w leczeniu cukrzycy. „Dziś śmiało możemy powiedzieć, że insulinoterapia przeszła ewolucję i doprowadziła nas do momentu, w którym dysponujemy szerokim wachlarzem terapii, dopasowywanej do konkretnego pacjenta”.

Dieta diabetyka

W cukrzycy jak i w diecie zdrowego człowieka ważne jest przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia i właściwie skomponowanych posiłków. Chory powinien przy tym jednak stosować normy kontroli spożycia węglowodanów złożonych i cukrów prostych, co jednak warto by wiedział na temat tłuszczów?