Życie z cukrzycą

Powszechne powikłania cukrzycy

Zrzut ekranu 2016-04-06 o 20.35.11Źle kontrolowana metabolicznie cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu powikłań. Chronicznie podwyższony poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zmiany w wielu narządach.

Jeżeli dobrze kontrolujesz swoją cukrzycę poprzez przyjmowanie leków, dietę, ćwiczenia, a także nie palisz papierosów, ryzyko wystąpienia poważnych powikłań cukrzycy jest niewielkie. Należy mieć jednak na uwadze, że ich powstaniu sprzyjają również czynniki genetyczne, więc nie zawsze można ich uniknąć. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają naczynia włosowate (mikroangiopatia), dlatego najczęstsze powikłania są związane ze zmianami w ich obszarze. Należą do nich: retinopatia, nefropatia i neuropatia.

Zrzut ekranu 2016-05-18 o 15.56.13Retinopatia cukrzycowa

to uszkodzenie siatkówki, w wyniku którego dochodzi do upośledzenia wzroku. Niestety, jest to dolegliwość dosyć częsta u cukrzyków, a prawdopodobieństwo jej rozwinięcia rośnie wraz z czasem trwania choroby. Częściej występuje u chorych na cukrzycę typu 1 i szacuje się, że po 20 latach retinopatia występuje niemal u wszystkich pacjentów. Wśród osób z cukrzycą typu 2 po 20 latach na retinopatię cierpi około 60 proc. chorych. Każdy cukrzyk przynajmniej raz w roku powinien wykonywać badanie dna oka.

Nefropatia cukrzycowa

zwana inaczej cukrzycową chorobą nerek, to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, które nie mogą przeprowadzać prawidłowo filtracji. Na skutek tego zaburzenia rośnie stężenie metabolitów we krwi. Wrasta ilość albumin w moczu, rośnie ciśnienie tętnicze, następnie w moczu pojawiają się większe ilości mocznika i kreatyniny. Uszkodzenie nerek jest nieodwracalne i w skrajnych przypadkach konieczny jest przeszczep narządu.

Neuropatia

to uszkodzenie nerwów obwodowych. Symptomy neuropatii różnią się w zależności od tego, których nerwów dotykają zmiany. Neuropatie mogą objawiać się zarówno zaburzeniem informacji ruchowych, co skutkuje niedowładami, jak i zaburzeniami czucia.