Życie z cukrzycą

Profilaktyka cukrzycy

Z powodu powikłań cukrzycy umiera w Polsce ponad 20 tys. osób rocznie. Odpowiednia profilaktyka mogłaby te statystyki znacząco zmienić. Gdybyś wiedział, że proste badanie krwi może uratować Ci życie, z pewnością byś je zrobił. Wielu chorych trafiających do szpitala z zawałem mogłoby tego uniknąć, gdyby kilka lat wcześniej zbadali poziom cukru. A Ty, kiedy go kontrolowałeś?

Czy ja choruję na cukrzycę?

 Cukrzyca rozwija się podstępnie nie dając żadnych objawów. Aby ją wykryć, wystarczy
najprostsze badanie stężenia glukozy we krwi na czczo. Osoby po 45. roku życia, z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu czy z obciążeniem rodzinnym cukrzycą powinny robić je co roku. Pozostali raz na trzy lata. Wielu z nas nie jest świadomych, że ma podwyższony cukier. Kiedy parę lat temu wprowadzono dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy rodzinnych na leczenie cukrzyków, liczba chorych wzrosła kilkukrotnie. A to dlatego, że doktorzy zaczęli intensywnie diagnozować pacjentów, zwłaszcza z grup ryzyka.

Dewastujący cukier

Podwyższony poziom cukru uszkadza naczynia krwionośne, które dostarczają krew do oczu, nerek, stóp, nerwów. Dlatego u 90% chorych pogarsza się wzrok, a niektórzy ślepną. 20% ma zniszczone nerki, a część z nich musi regularnie chodzić na dializy. Wielu cierpi na zespół stopy cukrzycowej. Rocznie w Polsce z tego powodu wykonuje się kilkanaście tysięcy amputacji stóp. Cukrzyca zwiększa ryzyko zawału. Medycyna potrafi zahamować rozwój powikłań cukrzycy, ale nie może ich cofnąć.

Od najmłodszych lat

Profilaktyka cukrzycy, poza regularnymi badaniami, to utrzymywanie prawidłowej wagi, a więc wysiłek fizyczny i zdrowa dieta. Warto zacząć od najmłodszych lat. Ograniczenie słodyczy w jadłospisie naszych dzieci to za mało. Nie wolno zapominać o słodkich gazowanych napojach. Wypicie butelki dostarcza tyle kalorii co obiad. A przecież nikt nie rezygnuje z posiłku z powodu wypitej coli. Tymczasem podnosi ona poziom cukru we krwi, co jest sygnałem dla organizmu do wytwarzania insuliny, która ma go obniżać. Kiedy jednak słodkie napoje popija się przez cały dzień, organizm przyzwyczaja się do tego i przestaje reagować. A to może prowadzić do cukrzycy.

Halina Pilonis – Dziennikarz Medonet.pl i Służby Zdrowia