Życie z cukrzycą

Ultra szybkodziałająca insulina – co o niej wiemy?

Każdy chorujący na cukrzycę jest inny. Prowadzimy różne style życia, inne aktywności zawodowe i prywatne. W życiu z cukrzycą korzystamy z nowoczesnych terapii, innych technologii do podawania insuliny, narzędzi do monitorowania cukru a wszystko po to by nie utrudniać sobie specjalnie życia. Cukrzyca współcześnie stała się taką chorobą, w której pacjent może spełniać się zawodowo, prywatnie, realizować swoje pasje; dlatego robimy wszystko by choroba dopasowała się do nas i nas nie ograniczała.

Pytacie jak w ten proces wpisuje się ultra szybkodziałająca insulina, komu jest dedykowana, jakie korzyści możecie czerpać z jej stosowania, by przedstawić Wam rzetelne informacje zwróciliśmy się o pomoc do prof. Annę Noczyńską.

Jak ważna jest indywidualizacja leczenia przy insulinoterapii, co tak naprawdę oznacza to pojęcie?

Każdy człowiek jest inny, dlatego planując insulinoterapię należy wziąć pod uwagę tryb życia a także inne czynniki, które istotny sposób mogą decydować o efektach leczenia. Indywidualizacja terapii cukrzycy jest sprawą ważną, można powiedzieć że kluczową. Obecnie pacjenci mają do dyspozycji nowe insuliny, nowoczesny sprzęt do podawania insuliny i monitorowania poziomów cukru, co powoduje, że osoba, która zachoruje na cukrzyce nie musi zmieniać drastycznie aktualnego trybu życia. Schematy terapii oczywiście są stosowane, ale w określonych grupach pacjentów. Obecnie cukrzyca nie stwarza przeszkód w realizacji planów zawodowych, a także życiowych pasji. Ważne jest aby w momencie zachorowania poznać oczekiwania pacjenta, jego tryb życia, nawyki żywieniowe, uprawiane sporty oraz wykonywany zawód. Dysponujemy sprzętem do podawania insuliny i monitorowania poziomów glukozy, którego używanie nie ograniczy dotychczasowego trybu życia. Postęp technologii powoduje również, że na rynku pojawiają się nowe, lepsze insuliny, ale ich cena bez refundacji znacznie zawęża grono użytkowników.

Podkreśla Pani Profesor, jak ważne jest uwzględnienie potrzeb pacjenta w insulinoterapii, co bierzemy wówczas pod uwagę?

Musimy zaznaczyć, że insulina to terapia, dzięki której pacjent z cukrzycą typu 1 żyje, nie mamy leku który ją zastąpi. Insulinę możemy tak podawać i tak regulować jej przepływ, żeby życie chorego z cukrzycą uległo zmianom w jak najmniejszym stopniu. Mamy pompy insulinowe, które podają ją całą dobę. Pacjent decyduje kiedy i co je, i na tej podstawie dostosowuje swoje dawki insuliny. Mówimy tu o tzw. funkcjonalnej insulinoterapii, która pozwala każdemu pacjentowi żyć tak jak żył do tej pory, przy zachowaniu odpowiednich zasad: przeliczanie porcji jedzenia, dawkowanie do nich porcji insuliny, uwzględnianie konkretnej aktywności zawodowej i prywatnej. Zawsze podkreślam, że na leczenie cukrzycy składają się 4 filary: insulinoterapia, właściwe żywienie, regulowany i kontrolowany wysiłek, stałe podnoszenie kwalifikacji: nie tylko przez lekarzy, pielęgniarki, ale również przez rodziny i przez pacjentów. Metody leczenia ulegają ciągłym zmianom, warto i należy być na bieżąco.

Pani Profesor, jak szeroki wachlarz dostępnego leczenia pozwala na realizację celów wyznaczonych przez PTD?

Co roku wyznaczane są przez PTD standardy postępowania u chorego na cukrzycę. Dysponujemy dużym wachlarzem terapeutycznym, natomiast chciałoby się więcej i to jest oczywiste. Mamy nowe insuliny, które są dedykowane dla pacjentów leczących się metodą intensywną, ale są one dla wielu pacjentów niedostępne z powodu ceny. Chociaż wiemy, że poprawiłyby skuteczniej wyrównanie metabolicznie ponieważ insulina lepiej obniża glikemię poposiłkową. Niestety insulina ta obecnie nie jest dopuszczona do stosowania u dzieci, a ponadto nie jest objęta refundacją.

Ten wachlarz stale jest aktualizowany i się poszerza, ostatnio pojawiła się również nowa ultra szybkodziałająca insulina, na czym polega mechanizm jej działania i komu może być dedykowana?

Ultra szybkodziałająca insulina dedykowana jest szczególnie pacjentom leczonym osobistą pompą insulinową, jak również u pacjentów stosujących terapię intensywną. Obecnie insulinę tą z wielki powodzeniem stosują osoby dorosłe, które podkreślają, że możliwość podawania insuliny tuż przed posiłkiem, a nawet w trakcie jego trwania (do 8 min. od pierwszego kęsa) jest bardzo ważne, ponieważ poprawia nie tylko poziomy glukozy po posiłku, ale także wpływa korzystnie na jakość ich życia. Dla osoby bez cukrzycy fakt ten wydaje się nieistotny, natomiast dla pacjenta, który po całym dniu pracy wraca do domu, odczekiwanie 15- 20 min. a czasem i dłużej z posiłkiem np. jeżeli stężenie glukozy jest podwyższone jest bardzo niewygodne. Jeszcze większym problemem jest pora poranna, kiedy odczekanie 20 min. ze spożyciem posiłku jest często niemożliwe, ponieważ każdy z nas rano spieszy się do pracy.

Możliwość podania insuliny z opóźnieniem ma znaczenie u osób, które nie potrafią oszacować swojego apetytu. Podanie insuliny na posiłek zobowiązuje do spożycia całej zaplanowanej porcji, ponieważ jego zmniejszenie może powodować spadek poziomu glukozy, aż do niedocukrzenia włącznie.

Czym jest i czym się różni od dotychczas dostępnych analogów, na czym polega jej nowa formulacja?

Nowa insulina szybkodziałająca znacznie szybciej i skuteczniej obniża poziom glukozy po posiłku. Jeszcze raz należy podkreślić, że pacjent podaje ją tuż przed, a nawet w trakcie spożywania, co ma znaczenie szczególnie w porze porannej, przed śniadaniem. Skuteczność insuliny mierzy się nie tylko wygodą pacjenta, co jest ważne, ale przede wszystkim dobrym wyrównaniem metabolicznym, na które istotny wpływ ma glikemia poposiłkowa.