Życie z cukrzycą

Wzrost zachorowalności na całym świecie

 

Cukrzyca stała się współcześnie ogólnoświatową epidemią. Stały wzrost liczby osób zmagających się z tą chorobą wymaga pilnych działań i zmian, mających na celu zapobieganie jej powikłaniom. Nowe dane opublikowane z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) pokazują, że obecnie na całym świecie żyje około 463 milionów osób dorosłych cierpiących na cukrzycę.

W tym roku przesłanie IDF na Światowy Dzień Walki z Cukrzycą brzmi: „Cukrzyca: chroń swoją rodzinę”. Podnosząc świadomość na temat tego, jakie kroki sami możemy podjąć, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę i trafiając też z edukacją do osób już chorych, którzy powinni odpowiednio zarządzać i kontrolować swoją chorobę, IDF apeluje o natychmiastowe działania.

Szacuje się, że 10% osób żyjących z cukrzycą ma cukrzycę typu 1 – aby przeżyć, chorzy ci potrzebują insuliny. Większość (bo aż 90%) cierpi na cukrzycę typu 2, a do tego pozostaje jeszcze spora liczba osób, które żyją z niezdiagnozowaną chorobą. Spowodowane jest to tym, że łatwo ją zbagatelizować, gdyż rozwija się powoli, a znaki ostrzegawcze i objawy są łagodne lub nie występują. Niestety wielu chorych na cukrzycę typu 2 diagnozuje się na późnym etapie, gdy powikłania są już daleko posunięte

Diagnoza cukrzycy może być szokiem zarówno dla osoby dotkniętej chorobą, jak i dla całej jej rodziny. Pamiętajmy jednak, że mimo iż jest to poważna choroba, to wczesne jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia, wspartego solidną dawką edukacji jest kluczem do uniknięcia lub opóźnienia powikłań. Jeżeli cukrzyca nie jest leczona lub osoby cierpiące na nią nie są odpowiednio zaopiekowane, to ryzyko wystąpienia szkodliwych problemów zdrowotnych wzrasta. Dziś ta choroba jest główną przyczyną utarty wzroku, amputacji kończyn, zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

Chcemy podkreślić, że członkowie rodziny odgrywają ważną rolę we wspieraniu swoich bliskich chorych na cukrzycę. Niezależnie od tego, czy chodzi o opiekę nad dzieckiem, które wymaga zastrzyków insuliny kilka razy dziennie; czy też nad starszym krewnym, który potrzebuje pomocy w pielęgnacji stóp, odpowiedniej diecie. Nierzadko zapewnienie tego regularnego i nieprzerwanego dostępu do leczenia oraz utrzymanie zdrowego stylu życia może być też wyzwaniem. Osoby w wieku produkcyjnym często muszą opiekować się starszymi lub młodszymi członkami rodziny, starając się jednocześnie żyć własnym życiem i „wiązać koniec z końcem”.

Wszyscy mamy świadomość, że w walce z cukrzycą pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, kluczowe jest jednak wzmacnianie wsparcia oferowanego chorym i ich rodzinom na każdym etapie leczenia. Powinniśmy doceniać rolę najbliższych i miejsce rodziny w życiu chorego.


Sprawdź opublikowaną przez IDF 9. edycję Atlasu Cukrzycy – autorytatywnego źródła informacji na temat wpływu cukrzycy na cały świat. Więcej informacji i nowinki dotyczące cukrzycy można znaleźć na stronie: www.worlddiabetesday.org